POURAZOWE USZKODZENIA MÓZGU
POURAZOWE USZKODZENIA MÓZGU
Uraz mózgu powstaje w następstwie urazu głowy i jego następstw takich jak znaczne niedokrwienie i wewnątrzczaszkowy krwiak pourazowy. Mózg zostaje uszkodzony wskutek działania zewnętrznej siły oraz powikłań po urazie takich jak niedotlenienie, wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego i obrzęk mózgu. Uraz może prowadzić do czasowego lub trwałego ustania funkcji mózgu, zmian w strukturze mózgu ,może również doprowadzić do zmian których nie można wykryć obecnie dostępnymi narzędziami i metodami diagnostycznymi.
Urazy mózgu są klasyfikowane w oparciu o mechanizm ( siły sprawcze), ciężkość urazu, lub wywołane zmiany anatomiczne.
Zmiany pourazowe tworzą łańcuch wzajemnie po sobie następujących zjawisk
- Pierwotne uszkodzenie - powstaje w pierwszych sekundach po urazie
- Wtórne uszkodzenie powstaje w ciągu minut lub godzin po urazie w zależności od tego kiedy ofierze urazu zostanie udzielona fachowa pomoc medyczna .
- Trzeciorzędowe uszkodzenie pojawia sie w dowolnym czasie po pierwotnym i wtórnym uszkodzeniu i może prowadzić do dalszych powikłań
Sformułowanie uraz głowy i uraz mózgu są często używane zamiennie. W rzeczywistości uraz głowy jest pojęciem szerszym obejmującym również uraz tkanki mózgowej, kości, skóry i narządów. Uraz głowy może być otwarty ( rana postrzałowa),zamknięty lub miażdzący.. Uszkodzenie może być ogniskowe (zlokalizowane) lub rozległe.
Urazy głowy są główną przyczyną zgonów i inwalidztwa dzieci i młodych dorosłych. Przyczyną urazów głowy są wypadki ( komunikacyjne, sportowe, wojskowe), upadki i przemoc.
PIERWOTNE USZKODZENIE
Powstaje w momencie urazu gdy tkanka mózgowa i naczynie zaopatrujące mózg ulegają uciśnięciu, naciągnięciu lub rozerwaniu.
Wyróżniamy 3 rodzaje urazów: otwarty, zamknięty i zmiażdżenie
Uraz zamknięty
Jest to najczęstszy uraz głowy. Ofiary urazu nie mają na głowie przerwanej ciągłości skóry ani ran otwartych. Uraz jest efektem działania sił akceleracji i deceleracji ma to np. miejsce podczas zderzenia. Mózg wraz z głową porusza się szybko do przodu potem gwałtownie do tyłu, może dodatkowo ulegać rotacji bocznej, pociąganiu a nawet rozerwaniu. W tkance mózgowej powstają rozlane zmiany: wstrząśnienie, stłuczenie, krwawienie. Wraz z tkanką mózgową często zostają uszkodzone zaopatrujące mózg naczynia.
Uraz otwarty – rany otwarte lub penetrujące
Zdarza się rzadziej niż uraz zamknięty. W tym typie urazu mózg zostaje uszkodzony i odsłonięty; ma to miejsce na przykład wskutek postrzału, uderzenia ostrym narzędziem lub przedmiotem ( siekiera, dźwignia hamulca motocyklowego). Uraz może być ograniczony do jednego obszaru lub połączony z uszkodzeniem powstałym wskutek działania sił akceleracji i deceleracji.
Zmiażdżenie
Tego typu uraz zdarza się najrzadziej. Ma miejsce wtedy gdy głowa zostanie uwięziona miedzy dwoma twardymi obiektami jak np. koło samochodowe i podłoże. Najczęściej prowadzi do uszkodzenia podstawy czaszki i nerwów wychodzących z pnia mózgu. Nie zawsze prowadzi do utraty świadomości.
WTÓRNE USZKODZENIE
Szereg biochemicznych procesów zachodzących w uszkodzonych komórkach w pierwszych minutach, godzinach, dniach po urazie, związanych ze zmienionym przepływem mózgowym oraz zmianami ciśnienia wewnątrzczaszkowego po urazie. Uszkodzenie jest następstwem niedotlenienia i/ lub niedokrwienia mózgu. Wtórne uszkodzenie pogłębia zniszczenie i pogarsza rokowanie pacjenta
TRZECIORZĘDOWE USZKODZENIE
Może powstać w dowolnym czasie po pierwotnym i wtórnym uszkodzeniu mózgu ( dni lub tygodnie po urazie) jako następstwo krwotoku, stłuczenia, obrzęku i zakrzepicy. Każde wynaczynienie krwi i innych płynów do tkanki mózgowej powoduje jej obrzęk Cały problem polega na tym, że czaszka jest zamkniętą sztywną strukturą. Gdy mózg brzęknie, napotyka na opór twardych ścian kostnych, obrzęknięte tkanki i naczynia zostają uciśnięte przez kości czaszki. Ma to niekorzystny wpływ na przepływ krwi w mózgu i ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Wzrost ciśnienia śródczaszkowego jest niebezpieczny dla pacjenta i może zakończyć się tragicznie. Dlatego pacjenci po urazie mózgu powinni mieć w szpitalu monitorowane ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Inne sposoby zapobiegania wzrostowi ciśnienia wewnątrzczaszkowego u ofiar urazu głowy to zapewnienie pacjentowi wentylacji mechanicznej respiratorem, ścisła kontrola przyjmowany codziennie płynów i jonów, wdrożenie leczenia przeciwobrzękowego.
Gdy w następstwie urazu zostaną uszkodzone naczynia tętnicze i żylne , krew wycieka do tkanki mózgowej a następnie krzepnie. Skrzep wywiera ucisk na okoliczną tkankę mózgową powodując jej zniszczenie i odczyn miejscowy w postaci obrzęku. Krwiaki i skrzepy mogą powstawać w samej tkance mózgowej – krwiak wewnątrzmózgowy lub pomiędzy mózgiem i kośćmi czaszki- krwiak podtwardówkowy i nadtwardówkowy. Krwiaki mogą powstawać nawet po niewielkim urazie. Dlatego pacjenci po urazie głowy są przyjmowani do szpitala na obserwację do czasu gdy zniknie ryzyko powstania krwiaka.